• Om Tromborg
  • Makeup
  • Mood
  • Treatment
  • Katalog
  • Video
  • Nyheder
  • Kontakt
  • Log ind
  • Presse
  • Shop
Shop: 0
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
image

Deluxe Sun Protection Face SPF20

Nyhed til ansigtet og med samme skønne økologiske ingredienser som i vores almindelige solcremer - bl.a. kukuiolie, pomegranat, aloe vera og glycerin for helende, fugtgivende og plejende effekt.

Derudover indeholder ansigtssolcremen enzymet Superoxiddismutase (SOD), der reparerer hudcellerne og reducerer skaderne på dem forårsaget af det frie radikal superoxid - den mest almindelige frie radikal, som angriber vores hud.

SOD findes naturligt i over- og underhud (epidermis og dermis), og beskytter fibroblasterne - hudens små fabriksceller, der sørger for produktionen af de vigtigste hudkomponenter som blandt andet collagen og elastin, til opbygning af sund hud. SOD er verdens kraftigste antioxidant til at neutralisere frie radikaler, så rynker i huden forebygges. SOD er anti-aging på højeste niveau, og tilsat Deluxe Sun Face Protection til optimal beskyttelse, da SOD mængden falder i vores hud, mens frie radikaler mængden stiger (sol er medvirkende årsag hertil), når vi ældes.

Indeholder både UVA og UVB filtre for optimal beskyttelse.

Den unikke sammensætning af magiske råvarer, effektfuldhed og enkelthed gør Tromborgs Deluxe Face Sun Protection egnet til brug i direkte sol (undgå direkte sol mellem 11-15) og til almindelig daglig brug udendørs.

Mild og velegnet til sensitiv hud.

Vejl. pris inkl. moms kr. 340,-


Deluxe Sun Protection Cream SPF 15
 

Deluxe Sun Protection Cream SPF 30
 

Healing Gel Aloe Vera
 

Sun Primer - DNA Protection Cream
 

image

Deluxe Sun Protection Lip Cure SPF 20

SOL PÅ ALLES LÆBER

Læbebeskyttende nyhed fra Tromborg.

Vær sikker i solen med Tromborgs nye Lip Cure med SPF 20 der udover at beskytte mod solens stråler også plejer læberne.

Indeholder SPF 20 der bredspektret beskytter, når de tynde og sårbare læber udsættes for solens UV stråling.

Kan bruges året rundt inden man går ud i forårssolen, slikker sommer sol eller trodser ude elementerne efterår og vinter.

En solbeskyttende Lip Cure udviklet til den følsomme og sarte hud på læberne. Lavet med økologisk bivoks, aloe vera og sheasmør til at opnå fugt og balance.

Holder læberne naturlige bløde, glatte og sunde. Virker beroligende og fremmer heling af solbrændt hud og sprukne læber.

Påfør efter behov, især efter længere tids soleksponering, spise og drikke.
Til essential brug året rundt.

Et plejeprodukt fra Tromborg fyldt med naturlige skønne og beskyttende ingredienser.

Vejl. pris inkl. moms kr. 180,-


Deluxe Face Sun Protection SPF 20
 

Deluxe Sun Protection Cream SPF 15
 

Deluxe Sun Protection Cream SPF 30
 

Lip Balm
 

Lip Balm
 

Lip Balm Rose
 

Lip Balm Rose
 

Lip Cure
 

Sun Primer - DNA Protection Cream
 

image

2 nye neglelakker: Frigg og Morfeus

2 fantastiske forår og sommer farver, der kun kan bringe det gode humør frem.
Fejende flotte til solbrun hud.
Morfeus er drømmenes gud og Frigg var en nordisk gudinde og en af Odins 3 hustruer.
Frigg har givet navn til fredag. Frigg er den mørke orange der er skøn
transparent. Så de to friske flotte farver er drømmende smukke også til andre dage end festlig fredag.
Vejl. pris inkl. moms kr. 130,-


3 nye neglelakker
 

Neglelak
 

Neglelak
 

Neglelak
 

image

Deluxe Herbal Shine & Repair Shampoo

Fyldt med super økologiske og naturlige aktive ingredienser til vask og pleje af hår og hovedbund. Udvundet videnskabeligt fra havet- og botanikkens rigdomme.
Fløjlsblød smuk glans, vitalitet og styrke af håret efter vask. Effektiv til at reparere og genskabe naturligt lækkert hår uden spaltede ender og brud. Perfekt hair care, så håret bliver fantastisk smukt at se på.
Milde og plejende økologiske ekstrakter af urter som bl.a. humle, citronmelisse, lakridsrod hjælper med til at hele sart hovedbund og styrke hårstrukturen. Sammensætningen af økologiske urter fugter, og er med til at fremme hårvækst og modvirke hårtab.
Honning beriget fra “økobier” i økologisk apikultur giver hårfibrene fugt og beskyttelse.
Rosenrod hjælper med til at beskytte mod solens stråler - bevarer fleksibilitet samt forstærker hårfibrenes naturlige udseende.
Marine aktive ingredienser udvundet fra havets skatkammer i form af alger plejer håret indefra og giver en sublim glans og udstråling - styrker hårets indre struktur og genskaber hårets naturlige skinnende udseende.
Alger med stort indhold af bløde sukkermolekyler sørger for kraft til hårstrukturen.
Oligopeptider rig på glutamin, arginin og aspartat fra økologiske bælgplanter med styrkende og reparerende effekt forbedrer hårets elasticitet, integritet og modstandsdygtighed. Modvirker tørre og svækkede hårfibre.
B5 vitamin med revitaliserende og konditionerende effekt stimulerer hårbunden - binder fugt i de ydre lag af håret og hovedbunden. Håret føles tykkere, mere skinnende.
Deluxe Herbal Shine & Repair Shampoo fra TROMBORG giver smukt, silkeagtigt og blødt hår at røre ved. Holder hår og hovedbund i sund form og opretholder den sunde balance.
Kan bruges til alle hårtyper. Fantastisk til sensitiv hovedbund.
Selvfølgelig uden parabener, silikoner, syntetisk parfume og mineralske olier.
Vejl. pris inkl. moms kr. 220,-


Conditioner Aroma Therapy
 

Herbal / Vitamin Shampoo
 

image

Perfect Liquid Eyeliner Pen

Helt perfekt resultat uden besvær.
Tromborgs nye eyeliner pen gør det legende let at lave smukke streger - tynde såvel som tykke.
Den tusch agtige pen gør det absolut fejltagelses sikkert at lave de smukkeste fine streger - korrekte og helt sorte med fantastisk holdbarhed.
Et super supplement til et flot look sammen med vores nye Eyegrease eller til et enkelt touch sammen med lidt mascara - mulighederne er utallige.
Vejl. pris inkl. moms kr. 180,-


Perfect Liquid Eyeliner Pen
 

image

Lipgloss Seduce #4

En ny lipgloss kvartet med smukke brunlige, beige og nude toner.
Perfekt til skønne naturlige læber evt. sammen med mere drama på øjnene.
Alle fire farver er fejende flotte hver for sig, men kan også bruges sammen for
flot lys effekt. De mørkeste toner på hele læben og de lyseste på midten -
skaber optisk fyldigere effekt.
Kan påføres med fingrene eller vores skønne lip/eye pensel.
Vejl. pris inkl. moms kr. 220,-


Lipgloss Seduce #4
 

image

Eyegrease Thunder

Aldrig har det været nemmere at bruge øjenmakeup, for med et fingerstrøg har
man den lækreste øjenskygge på 2 sekunder.
Vores Medium Eye og Large Eye pensler er også ideelle til at påføre de lækre cremeskygger for et perfekt look.
De smelter helt naturligt ind på låget og giver den smukkeste shine effekt.
Kan evt. kombineres med vores almindelige øjenskygger eller Face and Body Shine for at fiksere, hvis en mere fast øjenskygge ønskes, men er utrolig flotte også alene.
Kan bruges til en let dag makeup, der syner helt naturlig eller gradueres op til et fejende flot festlook.
Plum nuancer.
Vejl. pris inkl. moms kr. 240,-


Eyegrease Thunder
 

image

Eyegrease Lightning

Aldrig har det været nemmere at bruge øjenmakeup, for med et fingerstrøg har
man den lækreste øjenskygge på 2 sekunder.
Vores Medium Eye og Large Eye pensler er også ideelle til at påføre de lækre cremeskygger for et perfekt look.
De smelter helt naturligt ind på låget og giver den smukkeste shine effekt.
Kan evt. kombineres med vores almindelige øjenskygger eller Face and Body Shine for at fiksere, hvis en mere fast øjenskygge ønskes, men er utrolig flotte også alene.
Kan bruges til en let dag makeup, der syner helt naturlig eller gradueres op til et fejende flot festlook.
Brune nuancer.
Vejl. pris inkl. moms kr. 240,-


Eyegrease Lightning
 

image

10 FANTASTISKE LIPSTICK JUMBOPENNE

Aldrig har det været nemmere at påføre læbestift.

Jumbopennene gør det nemt og naturligt at få et fejlfrit resultat - hver gang.

Vi har leget med matte og transperante teksturer, så find din egen favorit.
Fugtgivende og selvfølgelig - som altid - uden parabener m.m..

Husk at købe vores gode blyantspidser, der også passer til Lip/Eye Liner, Concealer samt Eye Power pennene.

Vejl. pris inkl. moms kr. 180,-


Lipstick Jumbopen
 

image

Blue Mud Mask

MUD MASK MINERAL RICH - NY FORBEDRET UDGAVE

Så naturligt, som det kan blive. Mudder er et af de ældst kendte skønhedsmidler til pleje af hud og hår.

Tromborg blue mud mask kan da også bruges til begge dele og virker derudover afslappende og smertelindrende, når man bruger den som kropspakning.
Mudderet har et fantastisk indhold af mineraler og sporstoffer med antibakterielle, rensende og stimulerende egenskaber.

Masken virker i dybden og renser effektivt huden for urenheder og virker afbalancerende på talgproduktionen. Den opsuger overskydende fedt og normaliserer forstoppet hud ved hjælp af lermineraler i form af bomuldsbløde silikater.
Derudover stimulerer den lymfesystemet, så overskydende vand herfra tilføres huden indefra.
Renser - opfrisker - astringerer.
Kan anvendes på sart og følsom hud og balancerer kvaliteten af både for tør og for fedtet hud.

Fantastisk Meadowfrøolie danner en barrierer mod fugttab og Irsk mos indsamlet i tidevandszonen ved Irlands kyster giver næring til huden med sit rige indhold af vitamin A, B, C og D.
Sidstnævnte er også kendt for sine gode egenskaber mod eksem, psoriasis og udslet.

Påføres ansigtet, halsen og brystet i et tykt lag. Lad herefter mudderet virke i små 10 min., til det er tørt, hvorefter det nemt fjernes med lunkent vand.
Hjemmespa, hvor man enkelt og naturligt opnår et professionelt resultat - regulerende og balancerende. 50 ml.


Exfoliating Scrub Mask
 

Multi Vitamin Facial Mask
 

image

Deluxe Self Tanning Cream

Giv din hud naturlig lækker sommerglød med Deluxe Self Tanning Cream fra Tromborg.

Beriget med stimulerende ingredienser, der giver huden farve og glød, udvundet fra danske økologiske sukkerroer. Naturlig og økologisk konserveret med udtræk fra skønne Honeysuckle blomster som ekstra benefit til sensitiv hud.

Nem at smøre ind og de magiske økologiske olier efterlader huden smidig og blød, blød.

Skøn duft af essentielle olier sender hud og sind i sommer mood.

Kan med fordel anvendes til at give din hud sommerfarve hele året rundt.

Ideel til alle hudtyper også sensitiv hud.

Giver ikke beskyttelse mod UV-stråling.

Påføres huden blidt. For optimal effekt påføres cremen igen efter 3-4 dage.

For længerevarende effekt gentages hver 3. dag.

Vejl. pris inkl. moms kr. 380,-


Deluxe Sun Protection Cream SPF 15
 

Deluxe Sun Protection Cream SPF 30
 

image

3 nye neglelakker

Epona , Aveta og Laha

3 nye gudinder.

De nye lakker er dramatiske og lysende flotte med super shine effekt.
De er selvfølgelig stadig fyldt med skønne økologiske, plejende
ingredienser og er super nemme at bruge.
Giver en flot glans også uden brug af topcoat.

Kobberbrun, glimmer green og glimmer beige.


Vejl. pris inkl. moms kr. 120,-


Neglelak
 

Neglelak
 

Neglelak
 

image

NY FARVE PÅ POLLUX LÆBESTIFTEN

Vi har lavet en helt ny farve til læbestiften Pollux. Så den coral lyserøde udgår og findes kun så længe lager haves og den nye farve har altså samme navn , men er en super trendy beige “nude” farve der toner smuk og naturlig og er en anelse transparent.
Beige læber til flotte øjne , hvortil vi netop senere på året lancerer nogle spændende nyheder til drama og fest.
Så en ny yndlings farve der klæder alle og giver smukke læber samtidig med at den virker fugtgivende. Den er selvfølgelig økologisk.
Vejl. pris inkl. moms kr. 280,-


Økologiske Læbestifter
Bellatrix

Økologiske Læbestifter
Hoshi

Økologiske Læbestifter
Ketu

Økologiske Læbestifter
Sitara

image

Room Spray

Forskøn dit rum - Beautify your room
Forskøn duften i hvert et rum med Deluxe Aromatherapy Room Spray.
Fjerner lugtgener naturligt med økologiske og naturlige ingredienser.
Opfrisker, vitaliserer og renser luften.
Fjerner hurtigt ubehagelig lugt fra tobaksrøg, mados, husdyr mm.
Indeholder nordisk vand og økologiske essentielle olier - fremstillet med den mildeste og friske duft fra essentiel olie af orange med strejf af rosmarin og pelargonium.
Molekyler fra essentielle olier fylder luften i rummet med en følelse af renhed, friskhed og vitalitet.
Er ideel til brug i køkken, badeværelse eller andre rum, hvor luften trænger til en opfriskning.
Desinficerer samtidig luften for bakterier, virus og svampe.
Kan også anvendes til hotelrum, kontorlokaler, barer, restauranter, fitness lokaler, gymnastiksale, frisører, skønhedssaloner osv..
Fantastisk til at forkæle duften i alle rum. 100 ml.
Vejl. pris 320,- kr.


image

Anti Cellulite Treatment Serum

Anti Cellulite Treatment Serum - med 45 aktive ingredienser

Fyldt med kraftfulde og virkningsfulde ingredienser, som fjerner de “små smilehuller” i huden.

Økologiske planterekstrakter fyldt med naturens egne ilt-beriget organiske forbindelser.

Superingredienser i form af peptider samt økologiske urter og planter, der til sammen stimulerer collagen produktionen og reducerer antallet af adipocytter (fedtceller) under hudens overflade, så huden fremstår synligt fastere, og glattere og spændstig. Retter og strammer op samt genskaber elasticitet.

Reducerer mængden af triglycerider (fedt) i fedtcellerne. Dette gøres ved at sætte skub i lipolysen – den biokemiske proces i huden som gør det af med fedt. Samtidig spændes ben for dannelsen af nye triglycerider i fedtcellerne, så fedtcellernes størrelse formindskes. Alt i alt forøges fedtnedbrydningen og dannelsen af nye fedtceller nedsættes.

Indeholder tripeptider som binder sig til biprodukter ved den biokemiske fedtnedbrydning i huden, og dermed forstærkes effektiviteten af andre aktive ingredienser, der modvirker, at fedtcellerne i huden bliver større. Og peptider der forøger dannelsen af de vigtige proteoglykaner decorin og lumican som søger for, at collagenfibrerne i huden forbliver tynde og med forøget kvalitet og styrke.

Økologisk kompleks af planteekstrakter indeholdende ærteblomst ekstrakt (astragal) fyldt med flavonoider, der stimulerer hydrolysen af fedt og hæmmer dannelsen af nyt. Musetorn ekstrakt (Ruscus Aculeatus) med stoffet ruscogenin som sætter gang i/booster mikrocirkulationen, og gyldenris med rutin, der virker positivt på blodkarrenes modstandskraft samt lemonekstrakt med stoffet naringin som forstærker effekten af caffeine og hesperidin (også kaldet vitamin P2, der holder collagenfibrerne sunde).

Aktive flavonoider og æteriske olier fra bl.a. kamille ekstrakt og røllike, forøger blodtilstrømning til huden, virker antiinflammatorisk rensende og astringerende på fedtet.

Røllike er den berømte urt beskrevet i Homer og Iliaden, hvor Achilleus den græske kriger blev døbt i et bad med røllike og holdt i hælene, så han blev usårlig.

Humle med aktive sesquiterpener, der virker beroligende på hudcellerne, og fennikelolie, som formindsker rynker, renser og toner huden.

Guldblomme ekstrakt fra det sydlige Skandinavien med antibakteriel og antiinflammatorisk virkning og effekt på puffet og opsvulmet hud.

Kolanød ekstrakt fra det evige grønne træ virker stærk stimulerende på blodgennemstrømning og normaliserer huden ved at fjerne overskydende vand.

Caffeine i form af xanthiner hæmmer enzymet phosphodiesterase (enzymet i kroppen der modvirker nedbrydningen af fedt). Derved forøges puljen af cyklisk AMP. Det forstærker aktiveret triglyceridelipase enzymet til at speede up nedbrydningen af fedt i fedtcellerne. Herved elimineres noget af fedtet i fedtcellerne og de bliver mindre.

Alle disse powerfulde ingredienser hjælper din krop til at få bekæmpet celluliten.
Nem at påføre og trænger hurtigt ind uden at fedte.
Passer alle hudtyper.

Vejl. pris inkl. moms kr. 720,-


Forretningsbetingelser

® 2013 Tromborg Aps. All rights reserved.

The reproduction of any material that covers the Tromborg Website is strictly prohibited without permission from Tromborg Aps.

CMS - Content Management System by SiteLoom